تبلیغات
مسائل زناشویی و پزشکی و ... - مراحل ازدواج

مسائل زناشویی و پزشکی و ...

یکشنبه 15 آذر 1388

مراحل ازدواج

نویسنده: بهزاد پارسا   

اكثر كارشناسان عقیده دارند كه ازدواج و هرگونه رابطه دراز مدت طی مراحل مشتركی تكامل می یابند:

1- مرحله عشق ورزی و ماه عسل: در این مرحله زوجین سرخوش از شور و صمیمیت موجود در رابطه خود بسر میبرند. همچنانكه آنها خود را معطوف كشف یكدیگر و قسمت كردن لحظات زندگی با یكدیگر میكنند، تفاوتها و اختلافات نسبتا بی اهمیت جلوه میكنند. (و حتی ممكن است مهیج نیز باشند)در این مرحله كشش جنسی معمولا نیرومند است. اغلب زوجین تصور میكنند تمام مشكلات موجود در رابطه شان بطور طبیعی در طول زمان تنها توسط عنصر عشق به عنوان یك انگیزه مكفی به خودی خود حل خواهند گشت. برخی اوقات این مرحله تا اوایل ازدواج تداوم می یابد اما امكان دارد مرحله بعدی(واقعیت) حتی پیش از مراسم عروسی پا به عرصه وجود بگذارد و موجب دلسردی در زوجین گردد.

2- مرحله واقعیت: در این مرحله زوجین با قرار گیری در موقعیتهایی كه بیشتر با آنها مواجه نگشته بودند، از خود و یكدیگر به شناخت بیشتری دست می یابند. برخی موقعیتهایی كه با آن روبرو میگردند امكان دارد با تصورات و توقعات پیشین همخوانی نداشته  و در تضاد باشد. درست پس از ازدواج موارد بسیار زیادی برای ناسازگاری و مخالفت بر خلاف دوران دوستی، نامزدی و یا زندگی مشترك پدیدار میگردد. احساساتی همچون یاس، تنهایی و دیگر واكنشها پس از پایان پذیرفتن دوران خوش اوایل ازدواج  كاملا طبیعی میباشد.

به سبب طبیعت چالش انگیز این مرحله، 2 سال نخست زندگی زناشویی از بالاترین ریسك روابط نامشروع و طلاق برخوردار میباشد. بسیاری از زوجین این دوره گذار طبیعی را با ناسازگاری و عدم تفاهم سوء تعبیر كرده و غالبا نگران آنند كه در گزینش خود مرتكب اشتباه گشته اند. و همچنین از در میان گذاردن این واكنشها با همسر خود شرمسار و نگران میباشند، به خصوص زمانی كه از طبیعی و هنجار بودن این واكنشها آگاه نباشند.

در این مرحله روابط جنسی به یك نوع فعالیت روزمره بدل میگردد. برخی افراد احساس میكنند كه آن"شور" و "بارقه" از رابطه شان رخت بر بسته است. این یكی دیگر از فاكتورهایی میباشد كه زوجین نسبت به آن دچار سوء تعبیر میگردند. زوجینی كه فعالانه سعی در حفظ صمیمیت و عشق در رابطه خود نداشته باشند دیری نمیپاید كه احساس بیگانگی و از هم گسیختگی خواهند كرد.

3- مرحله سازگاری: در این مرحله زوجین میكوشند تا رابطه خود را با آگاهی یافتن از نیازهای خویش و كنار آمدن با تفاوتها و زمینه های ناسازگاری، این بار  بر پایه حقایق و منطق بنا نهند.

4- مرحله تحول و موفقیت: در این مرحله زوجین از مزایای ازدواج كه سبب برآورده ساختن نیازها و فراهم آوردن یك تكیه گاه و پشتیبان دو جانبه گشته شادمان و بر خوردار میگردند. همچنانكه زوج  تجارب پر فراز و نشیب زندگی را با یكدیگر قسمت میكنند، این خود منجر به یك صمیمیت عمیق تر در بین آن دو خواهد گشت.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :